Mi is az a hucul ösvény
2007.12.13. 22:34
A hucul ösvény
Mivel elképzelhető, hogy nemsokára nagyon fontos szerepe lesz a hazai hucul tenyésztésben, szükségét látom annak, hogy írjak a hucul ösvénynek elnevezett próbatételről.
A hucul ösvény rendszerét a Krakói Egyetemen dolgozták ki pár éve, és azt hivatott demonstrálni, hogy a hucul kisló milyen feltétlen munkakészségű és hogy milyen biztos léptű?
Ennek érdekében létrehoztak egy olyan akadálysorozatot, amelyben egyaránt szükség van a lovak irányíthatóságára, precíz mozgatására és lendületes mozgásra, kisebb akadályok leküzdésén keresztül.
A hucul ösvényen legalább harmadik életévüket betöltött, fajtatiszta huculok indulhatnak csak. Ez a verseny a hucul fajtának szól, így kizárólag hucul fajtájú lovak indulhatnak rajta. (A galoppon is csak angol telivérek indulhatnak...)
A hucul ösvény egy 2 000-15 000 m hosszú pálya. Ezen a pályán kell a lónak és lovasnak végigmennie, minél pontosabban és minél gyorsabban. Az iram fontos tényező, kb. 120-240 m/perc között állapítják meg a pálya leküzdésének sebességét, az akadályok és a terep nehézsége alapján. Fontos az idő betartása, hiszen egyaránt kizárás jár, ha túl gyorsan vagy ha túl lassan teljesítjük a pályát (50%-nál gyorsabban, illetve 200%-nál lassabban).
A versenyen legalább 16 akadálynak kell lennie. Ezek lehetnek természetes akadályok, mint egy vizfolyáson való áthaladás, másztatás, terep-egyenetlenségek leküzdése, de lehetnek mesterségesek is mint egy fahíd, a lépcsők, oszlopok közti keskeny ösvény, libikóka, labirintus, szlalom vagy gumiköpenyeken való áthaladás. Kisebb ugratásokat is le kell tudni küzdeni, mint a földhányásról le- és felugrás (benk), cikk-cakk-ugrás, alacsony (meredek) ugrás.
Természetesen lehetnek más típusú akadályok is, mint egy kapu kinyitása, rámpán dobogóra való felmásztatás, keskeny ösvényeken való átjutás, különböző típusú járóiskolák.
Általában elmondható az akadályokról, hogy a például a labirintusnál sem a helyes út megtalálása a nagy feladat :), hanem az, hogy keskeny a leküzdendő ösvény, kb 45-50 cm szélességű, ahol egyenesen még viszonylag könnyű haladni, ám a derékszögű kanyarok leküzdésére pontos lovaglás és jól irányítható ló kell.
Az oszlopok közötti keskeny ösvényen gyakran nehezítés a lovasnak, hogy pont olyan masasságban van az akadály teteje, hogy a lovasnak le kelljen hajolnia. Az oszlopok természetesen leborulhatnak, ha hozzájuk ér az ember/ló, így itt is figyelni kell a pontosságra.
Az ugársoknál sem a magasság a legnagyobb nehézség. Szerencsére (még?) nem kell lómagasságú akadályokat leküzdenünk, ám itt is nehezítés az akadályok szélessége. Míg a díjugrató versenyeken a 4-6 m széles akadályok az általánosak, itt előfordulhatnak 60-70 cm széles ugrások is, ami pontos rálovaglást igényel. Egy kisbála átugrása a legtöbb lónak nem okoz gondot, ám a lovasnak rá kell vezetnie az adott esetben egy-bála-széles akadályra a lovát. Ez feltétlen munkakészséget feltételez.
A libikóka olyan akadály, amit más lovas-versenyen talán nem látni. Ez hasonlít a kutyák agility-versenyén látott libikókához, csak itt természetesen hosszabb a mérleg nyelve (és vastagabb fából van, hogy elbírja a lovakat).
Már többször tapasztaltam, hogy a hucul lovak tényleg biztos léptűek. Olyan terepakadályokat képesek leküzdeni, amire szerintem más ló képtelen lenne. Ehhez a képességükhöz hihetetlen teherbírás társul és feltétlen jóakarat. Ezeket a tulajdonságokat lehet ebben a verenyben kihasználni.
Remélem ezzel a kis cikkel sikerül felkeltenem minél több olvasóm érdeklődését a téma iránt és remélem nemsokára komoly bajnokságokon vehetünk majd részt...
hasznos linkek a témával kapcsolatban:
http://www.nielepice.com.pl/?pg=reportaze&pix=1
http://images.google.hu/imgres?imgurl=http://www.ejpau.media.pl/volume9/issue4/art-09-phot12.jpg&imgrefurl=http://www.ejpau.media.pl/volume9/issue4/art-09.html&h=413&w=550&sz=322&hl=hu&start=184&um=1&tbnid=pq2TlpB3tzMTfM:&tbnh=100&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3Dhucul%26start%3D180%26ndsp%3D18%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dhu%26sa%3DN
http://www.konpolski.pl/Galeria_zdjec/Dni_Huculskie_2006Daria2/sciezka/index.html
Más pályák akadályai:
Nielepice: 15 km hosszú, az egyik legnehezebbnek mondott
forrás: http://www.nielepice.com.pl
Kapu (forrás: www.nielepice.com.pl)
Kapu másik oldala (forrás: www.nielepice.com.pl)
Cikk-cakk (ereszkedvén a hegyoldalról) (forrás: www.nielepice.com.pl)
vizesárok, az elején beugrással (forrás: www.nielepice.com.pl)
mélybeugrások sorozata (forrás: www.nielepice.com.pl)
másféle ugrás (forrás: www.nielepice.com.pl)
szekér (forrás: www.nielepice.com.pl)
mérleghinta (forrás: www.nielepice.com.pl)
kisbála (forrás: www.nielepice.com.pl)
ereszkedés (forrás: www.nielepice.com.pl)
ereszkedés (forrás: www.konpolski.pl)
sövény (forrás: www.nielepice.com.pl)
én magyarul a fűrészbak nevet adnám neki... (forrás: www.nielepice.com.pl)
luk a kerítésen (forrás: www.nielepice.com.pl)
luk a kerítésen II. (forrás: www.konpolski.pl)
ezt én sem nagyon értem... (forrás: www.konpolski.pl)
Gładyszów:
forrás minden képnél: www.konpolski.pl
kapu
kapu és közben farönkök
ereszkedés és közben mély az akadály
mérleghinta az átbillenés pillanatában
híd
cikk-cakk
törmelék
rönk
gumiköpeny
ha jól értelmezem a képet, egy szénaboglyát védő kerítés és a széna közés kellett beugrani, megkerülni azt és kijönni onnan???
palló
ez keskeny
másztatás
A-betű vagy rámpák
fordulás
gomba
Bokowa Mała:
palló
árokból ki
holtpont
fel lépcső
le rámpa
luk a kerítésen
nagy fű :-) mert ti azt hiszitek, ez nem akadály... lovagolnátok Budán...
ereszkedés
palló
a szalagos kapu alatt
farakás
"kistó"
víz is, fű is...
másféle farakás
ereszkedés
mérleghinta
Staszowa:
másztatás,
ereszkedés
és a hegy
cikk-cakk
vizesárok
palló
kapu
Szlovákiában Horna Poruba az a hely, ahol hucul-ösvény versenyeket rendeznek
híd a patak fölött (forrás: www.hucule.sk oldal)
híd a patak fölött (forrás: www.hucule.sk oldal)
szlalom (forrás: www.hucule.sk oldal)
emelkedő (forrás: www.hucule.sk oldal)
írta: rixa
|