A Szigetcsépi Fehérlófiai Lovasíjász Kör honlapja
Fehérlófiai
     
Kupasorozat
     
Lovasíjász elmélet
     
Sorok
     
Szavazás
Koronglövészet lesz!
10 korongból mennyit találsz el?

Ha áll, talán egyet!
Repülve is 2-3 megy!
Pöröghet, foroghat, de meglesz az 5!
7 fölött, mert profi vagyok
Zoli vagy Tarmacsu a nevem
Lévi, ide x-elj (10 fölött)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
     
Hírek/Cikkek
Hírek/Cikkek : Lévi cenzúrázott cikke 3.

Lévi cenzúrázott cikke 3.

  2007.02.19. 21:29

Minden olyan résztől, amely a magyar-hun rokonságra csak utalna is, a szerkesztőség szilárdan elhatárolódik!

Minden olyan résztől, amely a magyar-hun rokonságra csak utalna is, a szerkesztőség szilárdan elhatárolódik!

A hun kutatás újabb eredményei Kínában      2007-02-09

 

Egy 2006-os kínai expedíció résztvevőjeként szeretném bemutatni, hogy a kínai és a mongol kutatók milyen eredményeket értek el a hun kutatás terén, illetve ezeknek az eredményeknek a magyar vonatkozásait. Ázsia belsejében, Mongóliában és Kínában az elmúlt másfél évtizedben a hun kutatás nagy fejlődésen ment keresztül.

 

Mongóliában az elmúlt időszak alatt számos hun sírt tártak fel az ország középső és keleti részében. A régészeti kutatáson túl a hun korra datálható sziklarajzok feltárása és értelmezése is fontos szerepet kapott. A tudományos eredményekről számos publikáció látott már napvilágot Mongóliában, illetve nemzetközi tudományos szakfolyóiratokban. Ezek közül kiemelendő Zagd Batszajhan monográfiája, amely a régészet, történettudomány és a néprajzi adatok alapján számos régi tényt értékel újra, egyik ilyen a hunok korai megjelenése. A szerző azt állítja, hogy jóval a Kr. e. 318-as évet megelőzően éltek hun népcsoportok Közép-és Észak-Kínában, ahonnan fokozatosan északra húzódtak. Nagyon fontos megállapítása még az, hogy az északi hunok nem tűntek el Kr. u. 91-ben a történelemből, hanem őket csak az 5. század elején győzték le a zsuanzsuanok (hvar-ok). Batszajhan könyve már magyarul is megjelent, így a magyar kutatók is könnyen hozzáférhetnek az általa elért eredményekhez.

 

Turulmadár Kínában

 

Kínában jelenleg két egyetemi központban, Hszianban és Höhhotban foglalkoznak a legintenzívebben a régi pusztai civilizáció kutatásával. Megjegyezendő, hogy a kínaiak a hunokat már nem nevezik barbárnak, hanem északi népeknek hívják őket, és elismeréssel szólnak fejlett kultúrájukról. Észak-Kína területén számos hun sírt tártak fel, amelyek leletei a helyi tartományi múzeumokban tekinthetők meg. Belső-Mongóliában, ahol a hunok központja volt (Ordosz, Jin-shan-hegység), olyan fontosnak tartják a hunok emlékének bemutatását, hogy egy hun múzeumot is alapítottak, amelyet 2007-ben adnak át hivatalosan, igaz az épületegyüttesek már expedíciónk idején is látogathatók voltak. Az épületet és a környező szobrokat mind korhűen készítették el: számos turul- és csodaszarvas-ábrázolást találunk ott, de kifaragták a hunok egyik szent állatát, az orrszarvút is. (Csornai Katalin sinológus hívta fel a figyelmet arra, hogy a kínai forrásokban is szerepel ez az állat, lin néven.)

A kínai történeti forrásokból ismert, hogy a hunoknak több hatalmas városa is volt. A mongol történészek adatai szerint csak Belső-Mongólia Autonóm Tartományban mintegy 500 település-nyom van, amelyek közül sok a hunokhoz köthető. 2006 októberében megtalálták a Hszia-dinasztia egyik városát a tartományban, mely dinasztiát a kínaiak hunnak vélnek. Észak-Kína területén ismert volt Tongvancseng, hun néven Fehérvár, amely a déli hunok fővárosának épült az 5. század elején (413–419.), a hagyomány szerint oly módon, ahogyan Déva vára vagy a kínai nagy fal, vagyis: emberáldozattal. Másik jelentős város volt Gao Ping, a mai Guyuan, amelyet a hunok is uraltak egy ideig. Mindkét város a selyemút fontos csomópontja volt. Utóbbit éppen 2006-os utunkon sikerült beazonosítanunk. Teljesen ismeretlenek számunkra azonban a mai Shanhszi tartományban épült, és a hunok uralta egykori városok: Zuoguocseng, Lishi, Puzi és Pingjang. Ezekről nem tudjuk, hogy a hunok építették-e, vagy csak betelepültek a meglévő városokba. Ezek felderítése további expedíciók feladata lehet.

De nemcsak a Sárga folyó közelében, hanem a mai Mongóliában is számos hun kori település nyomait azonosították a régészek, ilyen például a Góbi sivatagban lévő Bajanbulag vagy a Közép- és Kelet-Mongóliában lévő városfal maradványok. A Bajkál-tó környékén pedig két hatalmas ipari és kereskedelmi központ, Ivolga és Deresztujn meglétét igazolták a régészeti ásatások. Hasonló nagyságú városmaradványok kerültek elő Burhan Tolgoj-síroknál, ezeket a régészek régi műszóval „gorodisnye”-nek nevezték, amelyből a gorod szó is valószínűleg belső-ázsiai eredetre nyúlik vissza, hiszen eredeti, óorosz alakja „ghordasz” volt. Mindebből kiderül, hogy a hunok nem voltak tiszta nomádok, hanem fejlett és változatos kultúrával rendelkeztek.

A kínai történészek nagyon alaposan foglalkoznak a régi kínai források elemzésével. Maguk azt állítják, hogy a hunok alapították az első kínai dinasztiát, a Hsziát (Kr. e. 2207–1766.). Ez nem lenne meglepő, hiszen sok északi nép hozott már létre idegen dinasztiát Kínában. A nyugati tudósok egy része elfogadja ezen elméletet, mások viszont elutasítják. Valószínűleg további régészeti bizonyítékok előkerülése után lehet csak tudományos alapossággal eldönteni a fenti problémát. Az viszont tény, hogy a hunok között élő hagyomány volt a Hszia-dinasztiától való származás tudata, ezt találjuk a Si Csi krónika mellett a Suo-jin kommentárban, valamint a Kr. u. 5. században íródott Csin-su krónikában is. Tudjuk, hogy a Fehérvárt alapító és építő Helian Bobo hun uralkodó a Ta Hszia-dinasztiát hozta létre, és magát a nagy hős, Jü utódjának tartotta, aki a Hszia-házból származott. Egy későbbi nép, a tangutok szintén Hsziának nevezték el dinasztiájukat. A Hszia földrajzi névként máig megőrződött a mai Ninghszia tartomány nevében.

 

Különleges államszervezet

 

Nagyon fontos adatokat tudhatunk meg a hun államszervezetről, szintén a kínai források alapján. Ezek szerint szinte rekonstruálható a régi belső-ázsiai pusztai államszervezet, amely aztán tovább élt a hun utódnépek között: ebbe beletartozik a türk, ujgur, kazár, magyar és a mongol is. Az, hogy a pusztai népek államszervezetének a hun volt az alapja, ma már nemzetközi szinten is igazolást nyert. A kínai forrásokban szereplő számos méltóságnév kutatását legújabban Ucsiraltu mongol nyelvészprofesszor (Belső-Mongol Tudományegyetem, Höhhot) végezte el. Az ő eredménye igazolja Shiratori és Boodberg régebbi állításait is, akik szintén számos hun szót rekonstruáltak. Ucsiraltu azonban pontosan utánajárt egy-egy szó történeti fejlődésének, és a méltóságneveket a hun kortól egészen a mongolig végigkövette. Ucsiraltu a kínai krónikákban szereplő mintegy 600 hun szóból és kifejezésből mintegy ötvenet rekonstruált, ebből sok hun méltóságnév. Szerinte a türk kutlug, az ujgur kutulu és a mongol kutuktu nevek mind a hun korra vezethetők vissza, ahol a kutugu (guduhou) bírót jelentett. A szó a hangtani fejlődésben „kada” alakban is megjelent, ezt őrizte meg a magyar történeti hagyomány (Kézai, Képes Krónika stb.) a kadar méltóságnévben. A pecsét szavunk is jóval korábbi, mint ahogy az etimológiai szótárunk állítja, és nem szláv, hanem hun eredetű, hun nyelven picsik alakban szerepel. Csornai Katalin jött rá arra, hogy a gyula méltóságnév is szerepel a hunoknál yu-li wang alakban, ezt korábban lu-li vagy kuklinak fordították. A korai kínai kiejtése gyuk-la volt, amely egyértelműen a gyulával hozható kapcsolatba mind nyelvészetileg, mind feladatkörben. Úgy tűnik azonban, hogy a bán szavunknak is megvan a hun párhuzama, wang alakban, ahogyan ezt már Fogarasi János is megállapította. A wang méltóságnév eredete ugyanis ismeretlen a kínai nyelvben, ráadásul a régi kínaiban nem volt w hang, csak b, tehát a szó „bang”-nak olvasandó. A kínai források írnak egy csao-wang méltóságról is, amely a csobánnal hozható összefüggésbe. Darkó Jenő történész már korábban utalt arra, hogy a csobán méltóságnév és Attila király fia, Csaba elnevezése is ide vezethető viszsza, ezt a kínai krónikai feljegyzés csak megerősíti.

 

Hun dinasztiák

 

A hunok nemcsak különleges államszervezetet hoztak létre, hanem ők hozták létre a világ akkori legnagyobb és legtartósabb birodalmát, amely jóval túlszárnyalja Nagy Sándorét vagy a Római Birodalmat. A legújabb eredményekből azt is tudjuk, hogy a hunok történelme nem szakad meg a mai Kína területén a Kr. u. 1. évszázadban, hiszen még jóval később is erős hatalmat építettek ki abban a térségben: a Han-dinasztia 220-as felbomlása után a hunok újra megerősödtek, és a 4. század elején megint hódításokba fogtak. Liu Jüan még Csangant, majd Lojangot is bevette, és uralma egészen Közép-Kínáig ért. A hunok több kínai nevű dinasztiát alapítottak: ezek: Han, Han-Csao, Ta Hszia és Északi-Liang. A hsziani tudósok egyértelműen állítják, hogy déli hunokról még a 7. században is van említés, habár akkor már egyesek bizonytalanok voltak hun származásukban.

Néhány belső-mongol vallástörténész és nyelvész szerint a hunok vallása a kínaiul „wu”-nak tartott hit lehet, amely egy „bü” alakot ad vissza, ez megegyezik a mongol „böge”, a tibeti „bön” és a magyar „bű” szóval. Elképzelhető, hogy ez a hit olyan eurázsiai régi vallás lehetett, amelyet ma a kutatók sámánizmusnak neveznek.

Egész Észak-Kínában (a mai Ninghszia, Kanszu, Hszincsiang, Csinghaj tartományban), de még Tibetben is nyoma van a hun műveltségnek. Oda ráadásul két irányból érkezhetett: Kanszu, vagyis Belső-Ázsia, valamint Észak-India felől. Források feljegyezték, hogy Tibetben a fehér hunok terjesztették el pl. a nesztoriánus hitet. Tibet és Belső-Ázsia kapcsolatát fontos lenne részletesen tanulmányozni a magyar kutatók számára is.

Amint a fentiekből láthattuk, a hunok kutatása keleten sok új eredményt hozott, ezeket érdemes lenne a magyar kutatóknak is hasznosítani, és azok eredményei alapján teljesen átértékelni a nálunk meghonosodott negatív hun képet.

 

Obrusánszky Borbála

 

A szerző az ELTE történelem–mongol szakán szerzett oklevelet 1997-ben, majd a Mongol Állami Egyetem posztgraduális képzésén (1997–1999) és több mongóliai tanulmányúton vett részt.

Minden olyan résztől, amely a magyar-hun rokonságra csak utalna is, a szerkesztőség szilárdan elhatárolódik!

     
Naptár
2024. Október
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
     
Óra
     
Fehérlófiai Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!